Jdi na obsah Jdi na menu
 

Historie klubu

Oddíl TJ Sokol Lochkov byl založen v roce 1921.

Letos tak již oslaví 100 let činnosti !!!

Děkujeme všem členům, kteří se na chodu klubu podíleli i jejich pokračovatelům.  

 

Dlouhá léta se v Lochkově tvrdilo, že nás oddíl byl založen v roce 1925,tak to stojí i ve stanovách našeho klubu, ovšem nejstarší dochované záznamy hovoří, že Tělovýchovná jednota Sokol Lochkov byla založena v roce 1921. Tehdy se tu ale nehrála kopaná, ta se v Lochkově začala hrát, až v 50. letech 20. století. Ale nepřeskakujme. Tehdejší Sokolové byli běžní cvičenci a neměli moc věcí. Podle seznamu movitostí to byla jedna hrazda, jedny kruhy, bradla a osm kusů činek. O rok později přibyly kužele, žíněnka a švihadla. Valnou většinu nářadí Sokolové zakoupili od jisté rodiny Windischových, kteří měli obchod se sportovním náčiním v Radotíně, na místě kde se dnes nachází Ski & Bike centrum naproti nádraží. V roce 1925 dokonce přibylo i některé atletické náčiní. První náznak zájmu o kopanou nastal v roce 1927, kdy místní TJ zakoupila jeden kopací míč za 100 Kčs. Ten tu byl do roku 1932. Ve 30. letech se dokonce podle zápisů okolních klubů účastnilo fotbalových turnajů i družstvo z Lochkova. Od roku 1948 místní Sokol vlastnil dokonce i loutkové divadlo, kterým místní sportovci zprijemňovali život v obci, hlavně dětem, to se ale o několik let později ztratilo.

Z roku 1954 pochází první zmínky o lochkovské kopané, tehdy ale TJ vlastnila deset triček, deset trenýrek, jedenáct párů stulpen, jedny brankářské kalhoty, svetr (chytali v něm brankáři), šest párů kopaček, dvanáct párů chráničů a jeden balón. Je to docela trapné vybavení proti dnešku, kdy má každý lochkovský tým minimálně 2 sady dresů, stulpen a trenýrek, 4 míče a hlavně tréninkové vybavení. V témže roce se v Lochkově začal hrát také hokej, ten se tu samozřejmě hrál jen v zimě na rybníku, tehdy byly ale zimy opravdu zimy, a tak led vydržel hodně dlouho. V roce 1960 už je vybavení našich fotbalistů opravdu mnohem lepší, hodnota oddílu činila 11 144 Kčs. Jak známo hokej a ani cvičenci již v Lochkově nejsou.

Z roku 1965 pochází nejstarší zmínky o mládežnické kopané v Lochkově, tehdy tu bylo jedno mužstvo žáků a probíhalo to stylem, že 6ti letí kluci hráli například dokonce se 13ti letými kluky a pak byl dorost. Hrálo se samozřejmě na velké hřiště. Mládež v Lochkově přežívala do devadesátých let, kdy pro nedostatek hráčů byla zrušena. V roce 2009 byla znovu obnovena. Ta se rozrostla to takových rozměrů, že z tehdejšího počtu asi deseti dětí jich dnes (2021) máme okolo osmdesáti a někteří hráči z tehdejšího týmu už si připisují odehrané minuty v našem A-týmu. 

V šedesátých letech bylo vedení oddílu velmi mladé. Předsedou byl pan Miroslav Bezděk a sekretářem pan Zdeněk Košař st. Toto vedení zde bylo až do konce osmdesátých let, kdy lochkovský fotbal jen tak tak přežil a začátkem devadesátých let nastoupilo vedení nové. V té době se v Lochkově se obměnil předseda, žezlo převzal po Zdeňkovi Košařovi st. pan Emil Holvek, který byl zároveň i trenér A-týmu, sekretáře dělal pan Zdeněk Košař ml. a správce byl pan Josef Růžička st. Později se stal předsedou pan Josef Kutil, poté pan Radek Bláha. Nakonec ale nastoupilo vedení, ve kterém je předseda Tomáš Novák, sekretář je Michal Drahota a členové výboru Karel Košař, Břetislav Zítko a Mirek Vrba. Nutno dodat, že za období tohoto vedení se povedlo dosáhnout vlastně všech vytyčených důležitých cílů, protože tito činovníci sehnali finance na trávník hrací plochy (2004), v roce 2009 nastartovali mládež a v roce 2018 se postavila UMT. Dále se za tohoto vedení dlouho udržovala 1.B třída.

Od devadesátých let byl v Lochkově B - tým až do roku 2004. Ten hrával nejnižší soutěž 3. třídu. Z počátku obsazoval spodní, dokonce i poslední, příčky v tabulce a řadil se tak k nejhorším mužstvům v Praze ale později hrál stabilně ve vyšších patrech nejnižší pražské soutěže. Béčko bylo zrušeno především kvůli úspoře financí, Lochkov se totiž při rekonstrukci hrací plochy odstěhoval na nějakou dobu do Slivence, kde hrál domácí zápasy a platit ještě nájem za utkání neatraktivní 3. třídy bylo silně nevýhodné.

Náš A-tým hrával běžně 3. nebo 2. třídu. V roce 2003 se povedlo postoupit do 1.B třídy a málem z toho byl rovnou postup do 1.A třídy, protože Lochkov obsadil druhé místo, sezona 2003/2004 tedy byla, v tomto ohledu, nejúspěšnější sezónou v dějinách klubu, také se to odrazilo v návštěvnosti, protože na fotbal do Lochkova tenkrát chodilo dost lidí a mnoho fanoušků jezdilo i na venkovní zápasy. Za zmínku také stojí to, že historicky prvním střelcem Lochkova v 1.B třídě je Michal Drahota, když vstřelil branku Nuslím. Tuto soutěž jsme hráli až do roku 2012, kdy jsme na sezonu sestoupili, ale v roce 2013 jsme se vrátili do "B třídy" zpět, bohužel hned jsme se pocestovali do 2. třídy. Tehdy se velmi špatně zachovali někteří hráči a odešli pryč. Lochkov tedy přežil krizi, protože hrát museli hráči, kteří by jinak už možná aktivně nehráli, za což jim patří velký dík, od této doby se totiž pohyboval věkový průměr mužstva vysoko nad 30 let. Teď už sedm let, náš mužský tým působí ve 2. třídě, zažil nejhorší sezónu za poslední 2 desítky let, ale teď se snad dá říct, že už se nám dýchá mnohem lépe. 

Lochkovem prošly na pozici trenéra  i dvě známá fotbalová jména, tím prvním byl Svatopluk Pluskal, osminásobný mistr ČSSR, bronzový medailista z ME 1960 a stříbrný medailista z MS 1962. Tím druhým jménem je Pavel Klouček, 1 start v reprezentaci ČSSR, 5x v reprezentaci U21, 5x v olympijském výběru ČSSR, jeden start v Poháru UEFA, ligu hrál za Bohemians a Cheb.

Náš areál je pro nás trochu tajemství, někteří lidé tvrdí, že se fotbal nehrál původně na dnešním místě, ovšem bude pro nás pravděpodobně velmi složité tyto informace dohledat, jelikož se v Lochkově ztratila jak kronika obce, tak i ta naše, nicméně když se stavěla dnešní budova kabin, tak se do té doby hráči převlékali ve starých tramvajích. Tato tramvaj je vidět na některých historických fotografiích zde na webu. V lochkovském fotbalovém areálu byla od začátku kopané jako hrací plocha škvára, ta v lochkovském svatostánku vydržela až do roku 2004, kdy jí vystřídal krásný zelený trávník, poslední utkání na škváře se hrál 18.4. 2004 od 10:30, když lochkovský B-tým hostil v derby béčko Radotína, naše rezerva tehdy prohrála 0:3, o den dříve tehdy hrálo od pěti hodin svůj poslední match áčko Lochkova taktéž derby, jenže s Chuchlí, A-tým tenkrát remizoval 2:2. První zápas na trávě se hrál v sobotu 13.8. 2005, nejprve hrála stará garda a následně i A-tým, při slavnostním otevření trávy. V obou utkáních byl soupeř rival ze Slivence a v obou utkáních zvítězil, jak ale stojí v časopise Lochkovský fotbal, nikomu to tehdy nevadilo:"Obě utkání skončila výhrou Slivence, ale lochkovským fotbalistům to náladu nijak nepokazilo. Radost měli hlavně z nové travnaté plochy." Dále se naše hřiště se stalo druhým osvětleným hřištěm v Praze, protože v roce 1974 se zde posatvily sloupy od jeřábů jako stožáry a namonotvaly se na ně světla. Dnes už se v areálu nachází osvětlená UMT, nachází se zde FIT park, a víceúčelové hřiště - kurt a objekt bývalé sauny, kde je v suterénu opravená tělocvična s moderním povrchem, kurt a tělocvična jsou ale pod správou místního úřadu. 

 

2. Kapitola Lochkovské historie

ZIMNÍ TURNAJ

Lochkovský zimní turnaj, to býval a možná i je velký pojem v pražské kopané. Náš turnaj měl totiž mezi léty 1965 a 2004 neuvěřitelných 36 ročníků a v roce 2000 překonal počtem ročníků i slavný zimní turnaj Tatry Smíchov. Podle dostupných informací jsme překonáni pouze nedosažitelnou metou Perleťovým pohárem v Žirovnici. Znamená to tedy, že lochkovský zimní turnaj je turnaj s největší tradicí na území Prahy. Proto si tato část naší historie zaslouží samostatný článek. 

Náš turnaj sloužil k zimní přípravě nejprve dvanácti, později deseti a nakonec osmi týmů, v některých ročnících se dokonce turnaje účastnilo čtrnáct celků. Lochkovského zimního turnaje se zúčastňovaly i mimopražské mužstva, například Hradištko, Slapy, Krňany, Osek, Kostelec u Křížků, Rudná, Kosoř a jiné týmy.

Název turnaje také nebyl ustálený, začalo se Memoriálem Josefa Panýrka, nebo jednoduše Zimní turnaj Lochkov v kopané, ale i Memoriál Jaroslava Rysky, dále Pohár starosty Lochkova, též Memoriál Jana Sankota a nakonec Memoriál Josefa Růžičky.

Nejúspěšnějším týmem, který Lochkovský zimní turnaj vyhrál devětkrát a nepřekonatelně šestkrát za sebou, byl náš rival ze sousedního Slivence. Lochkov vyhrál turnaj čtyřikrát.

Na turnaj má mnoho lidí, co měli kdy dočinení z lochkovským fotbalem vzpomínky, většinou pěkné, samozřejmě že bylo docela náročné připravit turnaje, hlavně hrací plochu, pokud nepřálo úplně počasí, nicméně byly to krásné momenty, které se do naší historie vepsaly zlatým písmem. 

Výpis všech vítězů:

1965 - SOKOL LOCHKOV1966 - SOKOL LOCHKOV1970 - SOKOL LOCHKOV, 1971 - Sokol Kosoř, 1972 - Sokol Řeporyje, 1973 - SOKOL LOCHKOV, 1974 - TJ Rudná, 1975 - Sokol Horoměřice, 1976 - Sokol Horoměřice, 1977 - Sokol Slivenec, 1978 - Sokol Slivenec, 1979 - Sokol Slivenec, 1980 - Sokol Slivenec, 1981 - Sokol Slivenec, 1982 - Sokol Slivenec, 1983 - TJ Rudná, 1984 - TJ Rudná, 1985 - Sokol Řeporyje, 1986 - Sokol Řeporyje, 1987 - Sokol Řeporyje, 1988 - VTJ Dejvice, 1989 - Sokol Řeporyje, 1990 - Slovan Hradištko, 1991 - Slovan Hradištko, 1992 - Sokol Cholupice, 1993 - AFK Slivenec, 1994 - AFK Slivenec, 1995 - Sokol Řeporyje, 1996 - AFK Loděnice, 1997 - SK Nusle, 1998 - Radotínský SK, 1999 - Sokol Jinočany, 2000 - Sokol Řeporyje, 2001 - AFK Slivenec, 2003 - SK Kostelec u Křížků, 2004 - SK Kostelec u Křížků

Zimní turnaj v Lochkově skončil se zavedením trávy na lochkovskou hrací plochu.

 

To je dlouhá historie našeho klubukterá  trvá jedno celé stoletípokud  někdo z vás bývalých hráčůpříznivcůnebo členů klubu  bývalých nebo současnýchnějaké záznamyfotografie nebo něco podobnéhobudeme rádikdyž se o tom s námi podělíte

Kontaktuje nás na emailkosik-003@seznam.cz (Karel Košař

Děkujeme 

Historii sepsal: Karel Košař ml.