Historie klubu

Oddíl TJ Sokol Lochkov byl založen v roce 1925.

Letos tak již oslaví 93 let činnosti !!!

Děkujeme všem členům, kteří se na chodu klubu podíleli i jejich pokračovatelům.

1. Kapitola Lochkovské fotbalové historie:

HŘIŠTĚ

Když se Lochkovský fotbal začal hrát v dnešním areálu (dnes na adrese K Lahovské 188, Praha - 5 Lochkov), tak byla povrchem hrací plochy tzv. škvára. Tento povrch se na lochkovském hřišti dochoval až do roku 2004, kdy se tu vytvořil jeden z nejlepších travnatých povrchů v Praze.

Celý areál si téměř postavili tehdejší hráči a funkcionáři, kteří ještě žijí a jsou tak nejdůvěryhodnějším zdrojem této rubriky. Dnešní klubovna se šatnami a sprchami se upravovala do dnešní podoby již od začátku fungování lochkovského hřiště, ale úplně první kabina byla stará tramvaj. Ta se v Lochkově nacházela i po stavbě dnešní budovy, ale sloužila jen k dětským hrátkám a radovánkám.

V 70. letech se v Lochkově hřiště osvětlilo. Zasloužil se o to bývalý předseda pan Miroslav Bezděk, sloupy, které drží světla jsou ze starého jeřábu. Dnes osvětlení slouží pouze k tréninku.

Ani teplá voda ve sprchách nebyla samozřejmostí, ta se zavedla až v devadesátých letech, před jedním ročníkem slavného lochkovského zimního turnaje, kterému budeme věnovat jednu samostatnou kapitolu.

Další rekonstrukce klubovny proběhla v roce 2004, jak jsem se dočetl v časopise Lochkovský fotbal, který se vydával od roku 2003 do roku 2013.

V roce 2004 proběhlo již zmiňované zatravnění hrací plochy, to začalo v červnu. Připravilo se okolí, všechny předměty se odstranily (střídačky, zábradlí, branky), dále se připravilo i území za brankou (v případě pohledu od klubovny, na pravé straně hřiště), kde se dnes nachází tréninkové hřiště a vybuduje se zde umělá tráva. Veškeré tyto práce si většinou udělali hráči a vedení oddílu. Dále se navezla zemina, a v srpnu se zasel trávník a čekalo se. Podobu výstavby hrál Lochkov svá domácí utkání na hřišti ve vedlejším Slivenci. Když tráva vyrostla, tak 10.10. 2004 proběhlo první sekání, tehdy členové oddílu sekali svými zahradními sekačkami. No a když se 8.8. 2005 poprvé sekalo traktorem, tak se areál připravoval na slavnostní otevření. To proběhlo 13.8. 2005, když se mužstvo staré gardy a A-tým utkaly, se starou gardou a A-týmem Slivence.

V roce 2009 došlo k další úpravě areálu, respektive hrací plochy. Udělalo se totiž automatické zavlažování, do té doby se hřiště kropilo tzv. kačenami, které se musely přenášet a nebyly zrovna lehké.

Zásadní rekonstrukce klubovny, kabin, sprch, sauny byla provedena v roce 2009. Tehdy se budova zateplila, udělala se nová fasáda, udělal se nový asfalt v prostorách hlediště (u "klandru") a přistavěly se toalety, společně s kabinou rozhodčích. Dále se na jedné z brigád klubovna vymalovala na klubové barvy - zelenobílou a postupně se do dnešních barev upravily veškerá zábradlí, sloupy a mříž před kabinami. Dále oddíl koupil i tabuli s nápisem Sokol Lochkov a nad okno kabiny č.7 se přidělal znak oddílu. Během těchto let nám Radek Kruliš udělal přenosnou světelnou tabuli, která ukazuje čas a výsledek utkání. I místní úřad pomáhá našemu oddílu. Nákup sekačky, plot za hromadou proti divokým prasatům a umělá tráva čtvrté generace (jediná svého druhu v Praze) která se letos vybuduje.

2. Kapitola Lochkovské historie

ZIMNÍ TURNAJ

Lochkovský zimní turnaj, to býval a možná i je velký pojem v pražské kopané. Náš turnaj měl totiž mezi léty 1965 a 2004 neuvěřitelných 36 ročníků a překonal tak v tradici i slavný zimní turnaj Tatry Smíchov. Podle dostupných informací jsme překonáni pouze nedosažitelnou metou Perleťovým pohárem v Žirovnici.

Náš turnaj sloužil k zimní přípravě nejprve dvanácti, později deseti a nakonec osmi týmů. Lochkovského zimního turnaje se zúčastňovaly i mimopražské mužstva, například Hradištko, Slapy, Krňany, Osek, Kostelec u Křížků, Rudná, Kosoř a jiné týmy.

Název turnaje také nebyl ustálený, začalo se Memoriálem Josefa Panýrka, nebo jednoduše Zimní turnaj Lochkov v kopané, ale i Memoriál Jaroslava Rysky, dále Pohár starosty Lochkova, též Memoriál Jana Sankota a nakonec Memoriál Josefa Růžičky.

Nejúspěšnějším týmem, který Lochkovský zimní turnaj vyhrál devětkrát a nepřekonatelně šestkrát za sebou, byl náš rival ze sousedního Slivence. Lochkov vyhrál turnaj čtyřikrát.

Výpis všech vítězů:

1965 - SOKOL LOCHKOV, 1966 - SOKOL LOCHKOV, 1970 - SOKOL LOCHKOV, 1971 - Sokol Kosoř, 1972 - Sokol Řeporyje, 1973 - SOKOL LOCHKOV, 1974 - TJ Rudná, 1975 - Sokol Horoměřice, 1976 - Sokol Horoměřice, 1977 - Sokol Slivenec, 1978 - Sokol Slivenec, 1979 - Sokol Slivenec, 1980 - Sokol Slivenec, 1981 - Sokol Slivenec, 1982 - Sokol Slivenec, 1983 - TJ Rudná, 1984 - TJ Rudná, 1985 - Sokol Řeporyje, 1986 - Sokol Řeporyje, 1987 - Sokol Řeporyje, 1988 - VTJ Dejvice, 1989 - Sokol Řeporyje, 1990 - Slovan Hradištko, 1991 - Slovan Hradištko, 1992 - Sokol Cholupice, 1993 - AFK Slivenec, 1994 - AFK Slivenec, 1995 - Sokol Řeporyje, 1996 - AFK Loděnice, 1997 - SK Nusle, 1998 - Radotínský SK, 1999 - Sokol Jinočany, 2000 - Sokol Řeporyje, 2001 - AFK Slivenec, 2003 - SK Kostelec u Křížků, 2004 - SK Kostelec u Křížků

Zimní turnaj v Lochkově skončil se zavedením trávy na lochkovskou hrací plochu.